Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto regularnie badać krew?

Regularne badania krwi dość rzadko są wykonywane w polskich realiach. Zazwyczaj jest to zjawisko, które występuje tylko w przebiegu procesu leczenia, czyli u osób, u których zdiagnozowana została jakaś choroba, której postęp może być oceniany za pomocą właśnie badania krwi. Najczęściej mowa jest tutaj o cukrzycy, chociaż trzeba mieć na uwadze, że w przypadku takich schorzeń badany jest tylko jeden lub maksymalnie kilka czynników i nie jest to badanie nawet zbliżone do najbardziej standardowego sprawdzenia krwi. Warto jest wykonywać znacznie bardziej złożone badania i robić to regularnie.
lekarz

Krew to zwierciadło organizmu

Badania krwi nie należy przeceniać, ponieważ nie można za jego pomocą dowiedzieć się wszystkiego, ale mimo wszystko nie można mu odmówić gigantycznej mocy diagnostycznej. Tym bardziej, że jest to badanie proste i stosunkowo tanie dzięki swojej masowości. Najważniejsze w jego przypadku jest to, że krew stanowi poniekąd zwierciadło naszego organizmu, ponieważ niemal każdy proces, który w nim zachodzi, ma jakieś przełożenie na skład krwi. Typowe badania będą w stanie wykryć tylko najbardziej ogólne zjawiska, co nie oznacza wcale, że są to rzeczy mniej ważne. Wręcz przeciwnie, ponieważ do standardowego badania morfologicznego krwi zostały włączone te rzeczy, które mają dla nas największe znaczenie.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Regularne badanie krwi w laboratorium pozwala na rozpoznawanie czynników ryzyka pojawiających się wobec naszego zdrowia. Najlepszy przykład to właśnie poziom cukru, dzięki któremu łatwo można rozpoznać cukrzycę. Poprzez badanie krwi można też znaleźć rozwijający się bezobjawowo jakiś stan zapalny, jak również można przewidzieć rozwój miażdżycy poprzez zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jeśli badania wykonywane są w regularnych odstępach, można dzięki nim oceniać, jak nasz tryb życia wpływa na nasze zdrowie, co jest szczególnie pomocne w czasie, kiedy staramy się zmienić nasze zachowanie dla poprawy naszego zdrowia. Badanie krwi jest po prostu dobrym barometrem naszego zdrowia ogólnego.